Vápnik (lat. Calcium)
Výskyt:
Zlúčeniny vápnika v prírode za desiatky miliónov rokov nahromadil organický život. Schránky mäkkýšov, ulity amušle korýšov padali na dno mora, spevneli na kriedové útvary svietivo bielej farby, . Inokedy vplyvom veľkých tlakov prekryštalizovali na vápenec - uhličitan vápenatý , prípadne na mramory.
Vápence a dolomity vytvorili celé pohoria. Všetky uhličitanové horniny sa rozpúšťajú vo vode, obsahujúcej malé množstvo oxidu uhličitého na rozpustný hydrogénuhličitan vápenatý, ktorý sa znova mení na tuhý uhličitan vápenatý v podzemných jaskyniach a krasových útvaroch. Z horúcich minerálnych vôd sa usadzuje nestabilná modofikácia uhličitanu vápenatého - aragonit. Travertíny - pórovitý hnedo zafarbený vápenec, vznikli usadzovaním vápencovej hmoty nasteblách machov a rastlín. Pri Gánovciach bol objavený travertínový odtlačok mozgu pračloveka usmrteného v prameni.
Veľké množstvo vápnika sa viaže v sadrovci - dihydrát síranu vápenatého. Jeho úplne bielu odrodu alabaster spracovali talianski renesanční sochári na umelecké diela, ktoré dodnes obdivujeme.